Zaostrzają się przepisy związane z dyskryminacją i mobbingiem
Po ułatwieniu dochodzenia roszczeń z tytułu mobbingu i rozszerzeniu katalogu kryteriów dyskryminacyjnych, przyszedł czas na walkę z luką płacową.
Nowelizacja kodeksu pracy z 16 maja 2019 r., która weszła w życie 7 września 2019 r., zmodyfikowała pojęcie dyskryminacji i rozszerzyła możliwość dochodzenia odszkodowania z tytułu mobbingu. Dzięki nowelizacji pracownik nie musi już rozwiązać umowy o pracę, aby domagać się odszkodowania za mobbing.
Prawie rok po wejściu w życie nowych przepisów warto ocenić te zmiany, zwłaszcza, że na horyzoncie pojawił się kolejny projekt ustawy, tym razem rozszerzający definicję mobbingu.
Kryteria dyskryminacyjne...
Zdaniem twórców noweli do kodeksu pracy z 16 maja 2019 r. celem nowelizacji jest ułatwienie dochodzenia roszczeń z tytułu dyskryminacji poprzez pełne otwarcie katalogu kryteriów dyskryminacyjnych. Nowelizacja zmieniła nieznacznie brzmienie art. 113 i art. 183a § 1 kodeksu pracy poprzez usunięcie zwrotów „a także ze względu na" oraz spójnika „albo". Po tym usunięciu art. 113 k.p. brzmi następująco: „Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna".
... w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta